Search

Biz kimiz

Cemkimsan, gemi işletmeleri alanında uzman makine mühendisi Cemal Kağıtçı tarafından 1980 yılında İstanbul’da kurulmuştur. Kuruluşundan beri ana faaliyet konusu olan gemi kimyasalları ve su şartlandırma kimyasalları konusunda ülkemizin ilk üreticilerinden biridir. Kuruluş amacı olarak ülkemiz sanayisine teknik kimyasal temini ve danışmanlığı vermeyi belirlemiş ve her geçen yıl pazar payını arttırarak işbirliği yaptığı işletme sayısını çoğaltmıştır.

1994 yılında, bugün de üretiminin bir kısmını yaptığı Dilovası fabrikasına taşınmıştır. Geçen sürede aynı fabrikada kendi tescilli markalarının üretimini ISO 9001, ISO 45001 ve ISO 14001 standartlarına taşımıştır. Sanayiide su tüketimine ve çevreye verilen önem arttıkça IMO ve NSF gibi belgelerini edinen ve bu uluslararası kuruluşlar tarafından sürekli denetlenen Cemkimsan 2000’li yıllarda çevre bilinci konusunda sektöründe örnek bir firma olarak görülmektedir. 

2020 yılına geldiğimizde 8 ülkeye ihracat yapan, yurt içinde  tüm şehirlere 6 bayiisi ile hizmet veren, sektöründe lider bir çok firmanın üretimlerini yapan bir işletme konumundadır. 

Müşterileri ile kurduğu on yılları aşan çözüm ortaklıklarında başlıca hedefleri: işletme yatırımlarının en yüksek performans ile en uzun süre korunmasını sağlamak, girdi maliyetlerini kaliteden taviz vermeden düşürmek, enerji ve su kayıplarının önüne geçerek hem işletmelere hem de ülke ve dünya ekonomisine katkı sağlamaktır.

Sürdürülebilirlik

Doğal çevremizi koruyup gelecek nesiller için yaşanabilir bir dünya bırakmanın, sosyal ve ekonomik standartları yükseltmenin gerekliliğinin farkındayız.

Dünyamız üzerinde yapılan bütün faaliyetlerin çevremize, sosyal ve ekonomik yaşamımıza etkisi değerlendirilmeli ve faaliyet planı yapılırken bu etkiler göz önüne alınmalıdır.

Cemkimsan Kimya olarak bütün faaliyetlerimizin çevreye etkisini azaltmak ana amaçlarımızdan biridir. Bunun için çevre ile ilgili uluslararası standartlara uygun çalışmayı, hem karada, hem açık denizlerde kullanılmak üzere çevre dostu ürünler üreteceğimizi, kendi faaliyetlerimizin yanı sıra müşterilerimizin faaliyetlerinin de çevreye olan etkilerini azaltmaya yönelik çalışacağımızı taahhüt ederiz.

Çalışanlarımız başta olmak üzere hizmet verdiğimiz insanların ekonomik ve sosyal gelişimine katkıda bulunmak için çalışacağımızı taahhüt ederiz.

Ne yapıyoruz?

1) Süreçlerimizi ISO 14001:2015 ve ISO 45001:2018 standartlarına uyumlu şekilde hazırladık.

2) Temizlik kimyasallarımızı International Maritime Organisation (IMO) denetimine sunduk. Açık denizlerde deşarj edilebileceğine dair onayımızı aldık.

3) Su şartlandırma kimyasallarımızı ve üretim prosesimizi NSF Public Health and Safety Organization denetimine sunduk. İçme suyu tesislerinde kullanılabileceğine dair onayımızı aldık.

4) Hazırladığımız su şartlandırma programlarımızı, hem su hem enerji tüketimini minimuma indirecek şekilde planlıyoruz. Müşterilerimizin atıksu miktarlarını ve enerji gereksinimlerini düşürüyoruz.

5) Plastik ambalajlarımızı toplayıp yeniden kullanılmalarını sağlıyoruz.

6) Çalışanlarımızın her konuda eğitim talep ve ihtiyaçları için kaynak ayırıp destek oluyoruz.

7) Her yıl düzenli olarak yaptığımız yılsonu değerlendirme toplantımızda sürdürülebilirliğin 3 temel ayağı olan çevre koruma, ekonomik büyüme ve sosyal gelişim konularında yapacağımız faaliyetleri belirliyoruz.

Hedefimiz her sene sürdürülebilirlik konusundaki faaliyetlerimize bir önceki seneden daha fazla kaynak ayırmaktır.